W tym poście postaram się Wam przybliżyć pojęcie scrapbookingu i cardmakingu.
Tematem tym zainteresowałam się jakieś dwa tygodnie temu więc nie jestem jeszcze ekspertem w tej dziedzinie dlatego skorzystam z różnych stron znalezionych w sieci.
Scrapbooking to przede wszystkim metoda ozdabiania stron albumów fotograficznych. Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki do wycinania profilu, ćwieki, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków z efektem Pluster („puchnących”), szablonów, shape cutter, naklejek dziurkaczy wzorków, kolorowego proszku i podgrzewaczy do embossingu.
Nową formą scrapbookingu jest digital scrapbooking. Coraz częściej zdjęcia w formie cyfrowej umieszczane są na określonym tle, ozdabiane a następnie całość jest drukowana. Digital scrapbooking daje nieskończone możliwości obróbki zdjęć.
W scrapbookingu nie ma określonych reguł, zasady tworzenia są dowolne. Cześć osób preferuje, gdy zdjęcie znajduje się w centrum, dla innych zdjęcie jest tylko pretekstem do dobrej zabawy na kartach albumów. Im bardziej kreatywny twórca, tym ciekawszy efekt końcowy.
źródło; http://pl.wikipedia.org/wiki/Scrapbooking
Podstawy scrapbookingu : elementy strony scrapowej
Kolejna lekcja podstaw scrapbookingu i chyba najważniejsza, bowiem dotyczy ona tego, co ma znaleźć się na stronie scrapowej, czyli jej 5 podstawowych elementów. A są one następujące:
- baza
- zdjęcia
- tytuł
- journaling
- dodatki (ozdoby)
- Baza strony scrapowej
Jest nią papier o wymiarach 30x30cm. Może on być jednolity lub z nadrukowaniami.
- jednolity papier uwydatni wszelkie szczegóły i ozdoby znajdujące się na stronie scrapowej. Świetną sprawą jest również tworzenie swego własnego tła na takim papierze (malując je farbami, długopisem, stemplując, itp.).
- drukowany papier nadaje niezwykłego charakteru scrapowi, ale trzeba uważać przy jego wykorzystaniu, bowiem często inne elementy strony „gubią się” przy takim papierze.
- Zdjęcia
Jak pisałam już w mojej pierwszej lekcji „Podstaw scrapbookingu”, zdjęcia wykorzystane do strony powinny być ciekawe i dobrej jakości.
- postarajcie się popracować nad zdjęciami po ich zrobieniu (rozjaśnijcie je, skorygujcie kolory, itp.). Ułatwią Wam tę pracę takie programy, jak np. Photoshop (możecie ściągnąć 30-dniowy darmowy PS na próbę), czy Picasa (http://picasa.google.com/).
- jeżeli chodzi o wielkość zdjęcia, to wybór zależy od Was; zdjęcia małe są idealne do łączenia ich w grupy 2 do 4, a nawet do 6 zdjęć, duże formaty zaś nadadzą stronie oryginalnego nowoczesnego charakteru.
- Tytuł
To ważny element strony, bowiem, często bardzo widoczny, opowiada nam historię znajdującą się na zdjęciu. Tytuł nie musi składać się tylko z jednego słowa, może to być również całe zdanie stworzone z różnej wielkości i kolorów alfabetu.
Do tytułu możemy użyć wielu ciekawych produktów i technik takich, jak:
- przyklejany lub wycinany alfabet (z kartonu, plastiku),
- chipboards (wycięte z kartonu elementy),
- stempli z alfabetem,
- lub samemu napisać/namalować ciekawy tytuł.
Liczy się kreatywność. Stwórzcie tytuł używając słów Waszej ulubionej piosenki, wiersza, filmu, czy w innym języku.
- Journaling
Nie jest on obowiązkowy, ale zawsze miło jest zaznajomić się bliżej z tym, co przedstawia nam strona. To krótka notka na temat znajdującego się na zdjęciu wydarzenia. Tu również możecie świetnie się bawić, tworząc go w różnych stylach, formach i kolorach. Journaling nie musi być długi, ale zawierać to, co według Was jest najważniejsze w opowiadanej historii.
- Dodatki
Zaliczamy do nich wszelkie scrapowe (lub nie) ozdoby strony. Takie dodatki można kupić już gotowej formie w sklepach scrapbookingu (lista pod tym artykułem) lub wykonać je samemu (co bardzo polecam i praktykuję). Do ozdób zaliczamy:
- chipboards – wycinane z kartonu gotowe elementy (np. kwiaty, serca, alfabet, strzałki, itp.),
- papierowe lub materiałowe kwiaty,
- kolorowe taśmy Washi Tapes,
- naklejki,
- tasiemki,
- ćwieki,
- guziki, …
źródło; http://www.senmai.pl/2012/10/podstawy-scrapbookingu-elementy-strony-scrapowej/
Jakie techniki można wykorzystać w scrapbookingu?
Scrapbooking daje dużą swobodę w wyborze technik zdobienia. Najczęściej nakleja się gotowe elementy za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej. Jeśli jesteś osobą interesującą się także innymi technikami rękodzieła, możesz połączyć te techniki ze sobą.
Niektóre z wykorzystywanych w scrapbookingu technik pozwolą na wykonanie efektownej okładki, inne na ozdobienie wewnętrznych stron albumu, pamiętnika czy zeszytu.
Okładka albumu scrapbookingowego
Techniką, która pozwala na wykonanie i usztywnienie okładki do albumu scrapbookingowego, jest decoupage. To nieskomplikowana technika zdobienia przedmiotów za pomocą różnych elementów przyklejanych do powierzchni i pokrywanych lakierem. Elementami, które możesz nakleić na okładkę albumu są właściwie wszelkie płaskie przedmioty:
- papiery kolorowe,
- bibuły,
- suszone kwiaty i liście,
- pocztówki,
- zdjęcia,
- koronki,
- cekiny.
Ozdoby do albumu scrapbookingowego
Do ozdabiania stron techniką scrapbookingu wystarczą oczywiście gotowe elementy, które możesz dostać w każdym sklepie hobbystycznym. Ale o ileż większą satysfakcję sprawi samodzielne wykonanie chociaż części dekoracji!
Jeśli szydełkujesz, masz bardzo duże pole do popisu. Do ozdabiania stron scrapbookingowych doskonale się nadają:
- szydełkowe serduszka,
- szydełkowe kwiatki,
- szydełkowe kółka,
- szydełkowe gwiazdki,
- koronki zrobione na szydełku,
- zwykły łańcuszek,
- …a nawet szyełkowe serwetki!
Trochę trudniej wykorzystać robienie na drutach w scrapbookingu. Jeśli dobrze robisz na drutach, możesz ozdobić scrapbookingowy album tkanym sznureczkiem, albo robótką w kształcie liścia lub kwiatka.
Haft matematyczny jest niesamowitym sposobem na ozdobienie kartki albumu. Nie jest to jednak prosta technika i nie wybieraj jej, jeśli nie poćwiczysz na oddzielnych kartkach!

Quilling to sposób ozdabiania kartek. Jeśli więc robisz kartkę metodą scrapbookingu, możesz jak najbardziej wykorzystać tę technikę do ozdobienia zdjęć.
Spinacze i druciki wyginane w różne kształty mogą stanowić bardzo ciekawą ozdobę strony. Dobrze, jeśli zaopatrzysz się w specjalne szczypce do robienia biżuterii. Pozwolą one nadać drucikowi piękne kształty.
W sklepach są gotowe stemple. Można je też wykonać samodzielnie na przykład z przekrojonego na pół ziemniaka. Chyba każdy się nimi bawił w dzieciństwie.
Papierowe kształty to częsta ozdoba strony w technice scrapbookingu. Można je dostać gotowe lub wykonać samodzielnie. Kwiaty z bibuły czy różyczki ze wstążki nie są trudne w wykonaniu. Musisz jednak pamiętać, aby te kwiaty, które chcesz wykorzystać do scrapbookingu, były bardziej płaska niż zwykle. Inaczej album się nie zamknie.
Suszone kwiaty i liście do ozdabiania albumu można kupić w sklepie z artykułami hobbystycznymi, ale możesz przecież zebrać je i zasuszyć samodzielnie.
źródło; http://srebrnaagrafka.pl/artykuly/jakie-techniki-mozna-wykorzystac-w-scrapbookingu
Jak widzicie w tej dziedzinie nie ma ograniczeń może nam się przydać wszystko ;) wycinki gazet, stare papiery, koronki, guziki, serwetki, stare opakowania i mnóstwo innych rzeczy, które znajdziemy w naszych domach. Podobnie i w tej dziedzinie ograniczać nas będzie tylko wyobraźnia. Na początku nie potrzebujemy specjalnych narzędzi, wystarczy klej, dobre nożyczki kolorowe bloki techniczne, pisaki, cienkopisy, naklejki, tekturki, linijka i możemy stworzyć coś oryginalnego w swoim stylu.
Teraz kilka inspiracji:
zdjęcie ze strony; http://maksymdesign.blogspot.com/2013/05/scrapbooking_13.html

zdjęcie ze strony; http://art-madam.pl/scrapbooking-albumy/przepisnik-barwna-kuchnia-notatnik-scrapbooking,23217,238
Pozdrawiam
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz