Obserwatorzy

Translate

O mnie

Moje zdjęcie

Witam wszystkich odwiedzających.

Twory z papieru pochłaniają mój cały wolny czas. Wykonuję na zamówienie papierowe kwiaty, exploding boxy, zakładki, przepisniki, notesy itp
Chcesz sprawić swoim Bliskim oryginalny prezent? Jesteś twórcą i potrzebujesz kwiatów do ozdoby swoich prac? Zapraszam do kontaktu;

Dziękuję wszystkim za komentarze, które są motywacją do dalszego tworzenia i rozwijania swoich pasji.
Justyna DzastArt

czwartek, 17 lipca 2014

Scrapbooking i cardmaking

Witam ponownie
W tym poście postaram się Wam przybliżyć pojęcie scrapbookingu i cardmakingu.
Tematem tym zainteresowałam się jakieś dwa tygodnie temu więc nie jestem jeszcze ekspertem w tej dziedzinie dlatego skorzystam z różnych stron znalezionych w sieci.

Scrapbooking to przede wszystkim metoda ozdabiania stron albumów fotograficznych. Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki do wycinania profilu, ćwieki, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków z efektem Pluster („puchnących”), szablonów, shape cutter, naklejek dziurkaczy wzorków, kolorowego proszku i podgrzewaczy do embossingu.
Nową formą scrapbookingu jest digital scrapbooking. Coraz częściej zdjęcia w formie cyfrowej umieszczane są na określonym tle, ozdabiane a następnie całość jest drukowana. Digital scrapbooking daje nieskończone możliwości obróbki zdjęć.
W scrapbookingu nie ma określonych reguł, zasady tworzenia są dowolne. Cześć osób preferuje, gdy zdjęcie znajduje się w centrum, dla innych zdjęcie jest tylko pretekstem do dobrej zabawy na kartach albumów. Im bardziej kreatywny twórca, tym ciekawszy efekt końcowy.
źródło; http://pl.wikipedia.org/wiki/Scrapbooking

Podstawy scrapbookingu : elementy strony scrapowej

Kolejna lekcja podstaw scrapbookingu i chyba najważniejsza, bowiem dotyczy ona tego, co ma znaleźć się na stronie scrapowej, czyli jej 5 podstawowych elementów. A są one następujące:
 1. baza
 2. zdjęcia
 3. tytuł
 4. journaling
 5. dodatki (ozdoby)
 1. Baza strony scrapowej
Jest nią papier o wymiarach 30x30cm. Może on być jednolity lub z nadrukowaniami.
 • jednolity papier uwydatni wszelkie szczegóły i ozdoby znajdujące się na stronie scrapowej. Świetną sprawą jest również tworzenie swego własnego tła na takim papierze (malując je farbami, długopisem, stemplując, itp.).
 • drukowany papier nadaje niezwykłego charakteru scrapowi, ale trzeba uważać przy jego wykorzystaniu, bowiem często inne elementy strony „gubią się” przy takim papierze.
 1. Zdjęcia
Jak pisałam już w mojej pierwszej lekcji „Podstaw scrapbookingu”, zdjęcia wykorzystane do strony powinny być ciekawe i dobrej jakości.
 • postarajcie się popracować nad zdjęciami po ich zrobieniu (rozjaśnijcie je, skorygujcie kolory, itp.). Ułatwią Wam tę pracę takie programy, jak np. Photoshop (możecie ściągnąć 30-dniowy darmowy PS na próbę), czy Picasa (http://picasa.google.com/).
 • jeżeli chodzi o wielkość zdjęcia, to wybór zależy od Was; zdjęcia małe są idealne do łączenia ich w grupy 2 do 4, a nawet do 6 zdjęć, duże formaty zaś nadadzą stronie oryginalnego nowoczesnego charakteru.
 1. Tytuł
To ważny element strony, bowiem, często bardzo widoczny, opowiada nam historię znajdującą się na zdjęciu. Tytuł nie musi składać się tylko z jednego słowa, może to być również całe zdanie stworzone z różnej wielkości i kolorów alfabetu.
Do tytułu możemy użyć wielu ciekawych produktów i technik takich, jak:
 • przyklejany lub wycinany alfabet (z kartonu, plastiku),
 • chipboards (wycięte z kartonu elementy),
 • stempli z alfabetem,
 • lub samemu napisać/namalować ciekawy tytuł.
Liczy się kreatywność. Stwórzcie tytuł używając słów Waszej ulubionej piosenki, wiersza, filmu, czy w innym języku.
 1. Journaling
Nie jest on obowiązkowy, ale zawsze miło jest zaznajomić się bliżej z tym, co przedstawia nam strona. To krótka notka na temat znajdującego się na zdjęciu wydarzenia. Tu również możecie świetnie się bawić, tworząc go w różnych stylach, formach i kolorach. Journaling nie musi być długi, ale zawierać to, co według Was jest najważniejsze w opowiadanej historii.
 1. Dodatki
Zaliczamy do nich wszelkie scrapowe (lub nie) ozdoby strony. Takie dodatki można kupić już  gotowej formie w sklepach scrapbookingu (lista pod tym artykułem) lub wykonać je samemu (co bardzo polecam i praktykuję). Do ozdób zaliczamy:
 • chipboards – wycinane z kartonu gotowe elementy (np. kwiaty, serca, alfabet, strzałki, itp.),
 • papierowe lub materiałowe kwiaty,
 • kolorowe taśmy Washi Tapes,
 • naklejki,
 • tasiemki,
 • ćwieki,
 • guziki, …
źródło; http://www.senmai.pl/2012/10/podstawy-scrapbookingu-elementy-strony-scrapowej/

Jakie techniki można wykorzystać w scrapbookingu?

Scrapbooking daje dużą swobodę w wyborze technik zdobienia. Najczęściej nakleja się gotowe elementy za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej. Jeśli jesteś osobą interesującą się także innymi technikami rękodzieła, możesz połączyć te techniki ze sobą.
Biglead_dsc08461
Niektóre z wykorzystywanych w scrapbookingu technik pozwolą na wykonanie efektownej okładki, inne na ozdobienie wewnętrznych stron albumu, pamiętnika czy zeszytu.

Okładka albumu scrapbookingowego

Techniką, która pozwala na wykonanie i usztywnienie okładki do albumu scrapbookingowego, jest decoupage. To nieskomplikowana technika zdobienia przedmiotów za pomocą różnych elementów przyklejanych do powierzchni i pokrywanych lakierem. Elementami, które możesz nakleić na okładkę albumu są właściwie wszelkie płaskie przedmioty:
 • papiery kolorowe,
 • bibuły,
 • suszone kwiaty i liście,
 • pocztówki,
 • zdjęcia,
 • koronki,
 • cekiny.

Ozdoby do albumu scrapbookingowego

Do ozdabiania stron techniką scrapbookingu wystarczą oczywiście gotowe elementy, które możesz dostać w każdym sklepie hobbystycznym. Ale o ileż większą satysfakcję sprawi samodzielne wykonanie chociaż części dekoracji!
Jeśli szydełkujesz, masz bardzo duże pole do popisu. Do ozdabiania stron scrapbookingowych doskonale się nadają:
 • szydełkowe serduszka,
 • szydełkowe kwiatki,
 • szydełkowe kółka,
 • szydełkowe gwiazdki,
 • koronki zrobione na szydełku,
 • zwykły łańcuszek,
 • …a nawet szyełkowe serwetki!
Trochę trudniej wykorzystać robienie na drutach w scrapbookingu. Jeśli dobrze robisz na drutach, możesz ozdobić scrapbookingowy album tkanym sznureczkiem, albo robótką w kształcie liścia lub kwiatka.
Haft matematyczny jest niesamowitym sposobem na ozdobienie kartki albumu. Nie jest to jednak prosta technika i nie wybieraj jej, jeśli nie poćwiczysz na oddzielnych kartkach!
haft matematyczny
Quilling to sposób ozdabiania kartek. Jeśli więc robisz kartkę metodą scrapbookingu, możesz jak najbardziej wykorzystać tę technikę do ozdobienia zdjęć.
Spinacze i druciki wyginane w różne kształty mogą stanowić bardzo ciekawą ozdobę strony. Dobrze, jeśli zaopatrzysz się w specjalne szczypce do robienia biżuterii. Pozwolą one nadać drucikowi piękne kształty.
W sklepach są gotowe stemple. Można je też wykonać samodzielnie na przykład z przekrojonego na pół ziemniaka. Chyba każdy się nimi bawił w dzieciństwie.
Papierowe kształty to częsta ozdoba strony w technice scrapbookingu. Można je dostać gotowe lub wykonać samodzielnie. Kwiaty z bibuły czy różyczki ze wstążki nie są trudne w wykonaniu. Musisz jednak pamiętać, aby te kwiaty, które chcesz wykorzystać do scrapbookingu, były bardziej płaska niż zwykle. Inaczej album się nie zamknie.
Suszone kwiaty i liście do ozdabiania albumu można kupić w sklepie z artykułami hobbystycznymi, ale możesz przecież zebrać je i zasuszyć samodzielnie.

źródło; http://srebrnaagrafka.pl/artykuly/jakie-techniki-mozna-wykorzystac-w-scrapbookingu

Jak widzicie w tej dziedzinie nie ma ograniczeń może nam się przydać wszystko ;) wycinki gazet, stare papiery, koronki, guziki, serwetki, stare opakowania i mnóstwo innych rzeczy, które znajdziemy w naszych domach. Podobnie i  w tej dziedzinie ograniczać nas będzie tylko wyobraźnia. Na początku nie potrzebujemy specjalnych narzędzi, wystarczy klej, dobre nożyczki kolorowe bloki techniczne, pisaki, cienkopisy, naklejki, tekturki, linijka i możemy stworzyć coś oryginalnego w swoim stylu.

Teraz kilka inspiracji:


zdjęcie ze strony; http://maksymdesign.blogspot.com/2013/05/scrapbooking_13.html

Barwna kuchnia przepiśnik scrapbooking albumy wrzosowisko

zdjęcie ze strony; http://art-madam.pl/scrapbooking-albumy/przepisnik-barwna-kuchnia-notatnik-scrapbooking,23217,238

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz